Wielki Piątek

Wielki Piątek to jedno z najważniejszych wydarzeń w chrześcijańskiej tradycji, obchodzone w piąty dzień Wielkiego Tygodnia, czyli przed Wielkanocą. To dzień, w którym pamiętamy mękę, śmierć na krzyżu i złożenie ciała Jezusa Chrystusa w grobie. Liturgia Wielkiego Piątku to uroczysta msza święta celebrowana w Kościele katolickim i niektórych innych wyznaniach chrześcijańskich w piątek przed Wielkanocą.

W Kościele katolickim i niektórych innych wyznaniach chrześcijańskich Wielki Piątek jest dniem postu i wstrzemięźliwości od mięsa, a wieczorem celebrowana jest Liturgia Męki Pańskiej. Wielki Piątek jest również dniem, w którym katolicy uczestniczą w drodze krzyżowej, aby uczcić pamięć o męce i śmierci Jezusa Chrystusa.

Podczas Liturgii Wielkiego Piątku nie odprawia się Mszy świętej, a w jej miejsce celebrowana jest Liturgia Męki Pańskiej. Liturgia ta składa się z trzech części: Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża i Komunii św. Ta liturgia ma na celu uczczenie męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz przypomnienie wiernym o znaczeniu tych wydarzeń dla chrześcijaństwa.

Podczas Liturgii Słowa czytane są fragmenty Pisma Świętego, w tym opowieść o Męce Pańskiej według św. Jana. Po Liturgii Słowa następuje adoracja Krzyża, podczas której wierni okazują swój szacunek dla krzyża. Po adoracji krzyża następuje Komunia św., podczas której wierni przyjmują Komunię św. z hostii pochodzących z mszy św. w Wielki Czwartek.

Liturgia Wielkiego Piątku jest bardzo uroczystym i wzruszającym nabożeństwem, które pomaga wiernym w wejściu w atmosferę Męki i Śmierci Chrystusa oraz w modlitwie za potrzebujących pomocy.

 

Wielki Piątek

 

Lesko.info