„Walentynki”, „Środa Popielcowa” w dniu 14.02.2024 r.

Walentynki to święto obchodzone 14 lutego, które jest poświęcone miłości i romantycznym relacjom. Jest to czas, kiedy ludzie wymieniają prezenty, wysyłają kartki walentynkowe i wyrażają swoje uczucia swoim bliskim.

Tradycyjnie Walentynki są szczególnie ważne dla par zakochanych, które celebrują swój związek, jednak wielu ludzi również obchodzi to święto, okazując miłość swoim przyjaciołom czy rodzinie.

Zwyczajowo upominki walentynkowe często są związane z symbolami miłości, takimi jak kwiaty, czekoladki czy pluszowe misie, chociaż coraz częściej ludzie starają się być kreatywni i wybierać prezenty bardziej osobiste i znaczące dla swojej relacji.

Środa Popielcowa,  to dzień obchodzony przez katolików na 40 dni przed Wielkanocą. W Kościele katolickim jest to początek Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty, modlitwy i umartwienia się, przygotowującym wiernych do świętowania Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Nazwa „Środa Popielcowa” pochodzi od obrzędu posypywania głów wiernych popiołem, co symbolizuje pokorę, skruchę i pragnienie nawrócenia.

Tradycyjnie, katolicy udają się do kościołów, gdzie kapłani dokonują obrzędu posypania głów popiołem, mówiąc przy tym słowa: „Pamiętaj, człowiecze, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Jest to przypomnienie o krótkotrwałości życia i potrzebie duchowego nawrócenia.

Walentynki

 

Lesko.info