Pierwszy dzień wiosny: 20/21 marca 2024 r.

Pierwszy dzień wiosny, znany również jako równonoc wiosenna, to dzień, w którym na półkuli północnej dzień i noc mają zbliżoną długość. Jest to punkt zwrotny, w którym na niebie słońce przekracza równik, kierując się ku północy.

W kalendarzu gregoriańskim pierwszy dzień wiosny przypada na 20 lub 21 marca. Ta data może się nieznacznie różnić w zależności od roku ze względu na nieregularności kalendarza oraz na wpływ ruchów obrotowych Ziemi. Pierwszy dzień wiosny to symboliczny moment, który często jest obchodzony w różnych kulturach jako czas odradzania się życia i natury po okresie zimy.

Topienie Marzanny to tradycyjne obrzędy ludowe, które odbywają się w Polsce i niektórych innych krajach słowiańskich. Marzanna jest w tym kontekście symboliczną kukłą, często wykonaną z gałązek, słomy, szmat, lub innych materiałów, reprezentującą zimę lub złą energię.

Zazwyczaj ceremonia topienia Marzanny odbywa się pod koniec zimy lub na początku wiosny, często w okolicach równonocy wiosennej. Ludzie zbierają się w grupach, często w okolicach rzek lub innych akwenów wodnych, gdzie Marzanna jest rzucona do wody, spalona lub po prostu zniszczona w inny sposób. Ten rytuał ma symbolizować pożegnanie zimy i przyjście wiosny, usuwanie zła i przywoływanie szczęścia oraz płodności.

Tradycja topienia Marzanny jest często wzbogacona o inne elementy, takie jak śpiewanie pieśni, tańce czy zabawy ludowe. Pomimo że jest to obrzęd ludowy o długich tradycjach, w wielu miejscach nadal jest kontynuowany i obchodzony, choć może różnić się w szczegółach w zależności od regionu.

Pierwszy dzień wiosny 1

Lesko.info