Oktawa wielkanocna a Niedziela Miłosierdzia Bożego
Oktawa wielkanocna to okres łącznie ośmiu dni obchodzonych jako kontynuacja uroczystości Wielkanocy w Kościele katolickim. Okres oktawy wielkanocnej rozpoczyna się od Niedzieli Zmartwychwstania, czyli pierwszego dnia Wielkanocy, i trwa aż do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, która przypada na drugą niedzielę po Wielkanocy.
Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto obchodzone w Kościele katolickim, ustanowione przez papieża Jana Pawła II. Święto to zostało ustanowione na kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej, polskiej zakonnicy, która miała wizje Jezusa jako Miłosiernego Zbawiciela i propagowała kult Miłosierdzia Bożego.
Niedziela Miłosierdzia Bożego obchodzona jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, a podczas niej kładziony jest szczególny nacisk na kult Bożego Miłosierdzia i rozważanie Jezusa jako Miłosiernego Zbawiciela.
Święty Jan Paweł II wykazywał duże zaangażowanie w propagowanie kultu Bożego Miłosierdzia i podkreślał jego ważność w nauczaniu Kościoła katolickiego. Wprowadzenie Niedzieli Miłosierdzia Bożego jako uroczystości w liturgii katolickiej było jednym z jego wielu działań mających na celu promowanie miłosierdzia i współczucia jako ważnych wartości chrześcijańskich.
Oktawa wielkanocna jest czasem szczególnych modlitw, celebracji liturgicznych i radosnego świętowania, upamiętniającym radość i triumf Chrystusa Zmartwychwstałego.
W oktawie wielkanocnej w Kościele katolickim obchodzone są tzw. „oktawalne” Msze Święte, czyli specjalne liturgie, które mają swoje własne modlitwy, czytania i antyfony, odzwierciedlające radosną atmosferę Wielkanocy. W tym okresie celebracje liturgiczne są szczególnie uroczyście, a kościoły są często ozdobione kwiatami i symbolami związanych z Zmartwychwstaniem.
W Polskim zwyczaju oktawa wielkanocna jest również czasem spotkań rodzinnych, świątecznych posiłków, różnego rodzaju obrzędów i tradycji, takich jak śmigus-dyngus, czyli polanie wodą w poniedziałek wielkanocny.
Oktawa wielkanocna jest więc okresem pełnym radości, nadziei i wspólnoty, kontynuującym świąteczną atmosferę Wielkanocy przez osiem kolejnych dni po tym najważniejszym chrześcijańskim święcie.