Zasłużeni dla Polski: Marszałek Józef Piłsudski a „MSZ” Roman Dmowski
Zasłużeni dla Polski: Marszałek Józef Piłsudski a Minister Spraw Zagranicznych Roman Dmowski, którego osoba wywoływała reakcje negatywne m.in. w czasach PRL.
W dniu 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.
Roman Dmowski 28 czerwca 1919 r. wraz z Ignacym Paderewskim podpisał traktat wersalski, który oficjalnie przywracał Polskę na mapę Europy.
Odrodzona po 123 latach Polska wiele zawdzięcza Romanowi Dmowskiemu – współtwórcy Niepodległej, który swoje starania opierał na założeniu, że Polska powinna dążyć do odzyskania niepodległości z Rosją, Francją i Wielką Brytanią w opozycji do Niemiec i Austro-Węgier.
Z inicjatywy Romana Dmowskiego powołano we Francji 100-tysięczną Błękitną Armię generała Józefa Hallera, która później została przetransportowana do Polski, zasilając siły zbrojne i odnosząc sukcesy w walce o Lwów i Małopolskę Wschodnią.
Gdy Polska była od ponad stu lat pod zaborami, nie dziwne, że Dmowski widział szansę w carskiej Rosji. Konflikt pomiędzy Piłsudskim a Dmowskim stał się powodem, dla którego ten ostatni był postrzegany jako partner dla dyplomacji ZSRR.
Od wybuchu I wojny światowej Dmowski aktywnie popierał państwo carów w walce z Niemcami i Austro-Węgrami. Po przejęciu władzy w Rosji przez komunistów Dmowski zerwał z nią kontakty.
Romana Dmowskiego nie lubi się zatem także w związku z PRL, chociaż nie ma do tego żadnych podstaw, ponieważ był on wielkim antykomunistą.
Trzeba zauważyć, że koncepcja inkorporacyjna została zrealizowana rękami jego największego przeciwnika politycznego – Józefa Piłsudskiego.
Znane prace Romana Dmowskiego to: „Myśli nowoczesnego Polaka”, „Niemcy, Rosja i kwestia Polska”, „Kościół, naród i państwo”.
W 1935 r. w Belwederze zmarł Marszałek Józef Piłsudski – bohater narodowy. Pochowano go w Krakowie na Wawelu. Natomiast Roman Dmowski zmarł na początku 1939 r., a w pogrzebie brało udział 100 tysięcy ludzi.