Fałszywe wiadomości czyli tzw. „fake newsy”

Fałszywe wiadomości odnoszą się do celowo sfabrykowanych lub wprowadzających w błąd informacji prezentowanych tak, jakby były prawdziwymi wiadomościami.

Fałszywe wiadomości mogą być rozpowszechniane za pośrednictwem różnych mediów, takich jak media społecznościowe, strony internetowe, blogi i inne platformy internetowe. Intencje stojące za tworzeniem i rozpowszechnianiem fałszywych wiadomości mogą być różne: od przynęty na kliknięcia, przez propagandę polityczną, po korzyści finansowe.

Fałszywe wiadomości mogą mieć poważne konsekwencje, ponieważ mogą powodować zamieszanie, wprowadzać ludzi w błąd, a w niektórych przypadkach nawet podżegać do przemocy. Ważne jest, aby krytycznie odnosić się do informacji, które konsumujemy, i sprawdzać fakty przed udostępnieniem jakichkolwiek wiadomości lub informacji innym osobom.

Ważne jest również, aby platformy mediów społecznościowych i inne media internetowe wzięły odpowiedzialność za zapobieganie rozpowszechnianiu fałszywych wiadomości poprzez wdrażanie środków, takich jak sprawdzanie faktów i usuwanie treści celowo wprowadzających w błąd lub nieprawdziwych.

Fałszywe wiadomości. fake-news

 

Lesko.info