4 Premiery Online – Podkarpacka Kronika Filmowa

4 Premiery Online – Podkarpacka Kronika Filmowa. Przed nami dwa bardzo filmowe dni! Już w tę środę i czwartek zobaczymy łącznie cztery filmy, które powstały w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej. Premiery online regionalnych produkcji startują 28 i 29 kwietnia o godzinie 18:00 na kanale YouTube @Podkarpackie Film.

W dniach 28 i 29 kwietnia odbędą się premiery online czterech filmów Podkarpackiej Kroniki Filmowej. Będą to filmy: „Mistrz i uczeń” (reż. K. Mazurkiewicz, 2020), „Kilometry oddechów” (reż. R. Gużkowski, 2020),

„W pięknym Pustkowie koło Dębicy” (reż. P. Ibek, 2019) oraz „Jutrzenka – o tym jak powstało wino” (reż. T. Paulukiewicz, 2019).

Projekcja filmów odbywać się będzie o godzinie 18:00 na kanale YouTube @Podkarpackie Film. Każdego dnia wydarzenia zobaczyć będzie można dwa filmy poświęcone tematyce regionalnej.

Wspomniane produkcje cieszą się dużym zainteresowaniem widzów – gorąco zatem zachęcam do informowaniu o wydarzeniu Państwa widzów, słuchaczy i czytelników.

Każdego dnia wydarzenia będzie można zobaczyć dwa filmy. W momencie rozpoczęcia projekcji film wyświetlany będzie w trybie premiera, natomiast po zakończeniu projekcji obraz dostępny będzie na kanale do ponownego obejrzenia.

4-Premiery

Link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/3895182873936165/

Link do kanału YouTube Podkarpackie Film: https://www.youtube.com/channel/UCYgRp82eqdoJFWgCpW6ccWQ/

 

Harmonogram projekcji:

28 kwietnia (środa), godz. 18:00

  • MISTRZ I UCZEŃ

Reżyseria: Katarzyna Mazurkiewicz
Producent: Stowarzyszenie Form Różnych

Rok produkcji: 2020

 

Historia rozgrywa się podczas kilku lipcowych dni, kiedy do Łańcuta zjeżdża kilkuset młodych muzyków. Tam pod okiem światowej sławy wiolinistów ćwiczą swój warsztat. Wśród nich jest 24-letni Michał, przed którym stoi niecodzienne wyzwanie – chce podczas jednego koncertu wykonać wszystkie 24 Kaprysy Niccolò Paganiniego. Wkraczając w muzyczny świat uczuć i iluzji, jednocześnie szuka prawdy o samym sobie. Pomaga mu w tym charyzmatyczny profesor.

 

zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=_21Cy3Jtk08

 

  • KILOMETRY ODDECHÓW

Reżyseria: Rafał Gużkowski

Producent: Fundacja Lanka

Rok produkcji: 2020

 

„Kilometry oddechów” to dokumentalne przedstawienie wyzwania podjętego przez bliskich Hani i Wojtka – dzieci chorych na mukowiscydozę. Poprzez ekstremalnie trudny wysiłek – bieg trasą Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej (144 km), a także Małej Pętli Bieszczadzkiej (100 km), bohaterowie filmu chcą popularyzować wiedzę o rzadkich chorobach i zdobyć pieniądze na leczenie. Ekipa filmowa towarzyszy im na każdym kilometrze biegu, rejestrując ich wysiłek, mijane miasta i wsie, a także atmosferę biegu w nocy, gdy na pustych bieszczadzkich drogach niesie się tylko odgłos ich oddechów…

 

zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=TK_biN1LFJI

 

 

29 kwietnia (czwartek), godz. 18:00

  • W PIĘKNYM PUSTKOWIE KOŁO DĘBICY

Reżyseria: Paulina Ibek
Producent: BM Production s.c. Maciej Dźwigaj
Rok produkcji: 2019

Film opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w miejscowości Pustków na Podkarpaciu (od roku 1940). Ich funkcjonowanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager. Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, iż na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło w tym miejscu ok. 7,5 tysiąca więźniów pochodzenia żydowskiego, 5 tysięcy jeńców sowieckich, 2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie „Królowej Góry” (obecnie „Góra Śmierci”). Dzięki opowieści byłych więźniów w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają miejscowi regionaliści. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie.

 

zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=A-C6Gfs-3DE

 

  • JUTRZENKA – O TYM JAK POWSTAŁO WINO
    Reżyser: Ryszard Tomasz Paulukiewicz
    Producent: Pagafi sp. z o.o.
    Rok produkcji: 2019

 

Film opowiada o tym jaki i kim jest Roman Myśliwiec – jedna z tych osób, które kształtując swoje życie zmieniają otaczający ich świat. To za sprawą jego wizji i pasji w Polsce powstało na nowo winiarstwo, jako gałąź rolnictwa, przetwórstwa, handlu, promocji oraz sposób na życie dla wielu ludzi.

 

zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=wCSSYnI_QSc

 

Filmy zrealizowano ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej.

Podkarpacka Kronika Filmowa to program mający na celu utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości
i dziedzictwa kulturowego regionu.

Podkarpacka Kronika Filmowa to już ponad 20 krótkometrażowych filmów, przedstawiających to, co w naszym regionie najciekawsze. To historie niezwykłych ludzi i wyjątkowych miejsc. Każdy film jest zupełnie inny, a razem tworzą niekończącą się opowieść o Podkarpaciu z różnych perspektyw. Operatorem programu jest Podkarpacka Komisja Filmowa.

 

Informacja: Podkarpackie Film Commission, Lesko.info