Wielki Tydzień
Wielki Tydzień to okres przed Wielkanocą w chrześcijaństwie, który obejmuje dni od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Soboty. Jest to czas szczególnego nabożeństwa i refleksji dla chrześcijan, w którym przypominają sobie ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa przed jego ukrzyżowaniem i zmartwychwstaniem.
Wielki Tydzień to ostatni tydzień Wielkiego Postu, bezpośrednio poprzedzający Wielkanoc. To czas szczególnego skupienia, modlitwy i refleksji nad męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Kościół w tym okresie uroczyście celebruje najważniejsze wydarzenia zbawcze.
Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej)
Rozpoczyna Wielki Tydzień. W liturgii wspomina się uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, witanego przez tłumy z gałązkami palmowymi. W czasie mszy świętej odczytywana jest lub śpiewana Pasja – opis Męki Pańskiej z Ewangelii.
Symbol: poświęcone palmy – znak zwycięstwa Chrystusa oraz zapowiedź Jego męki.
Wielki Poniedziałek – Wielka Środa
W te dni Kościół rozważa wydarzenia, które poprzedziły mękę Jezusa: namaszczenie w Betanii, zapowiedź zdrady Judasza, przygotowanie Paschy. W wielu parafiach odbywają się rekolekcje wielkopostne, spowiedzi oraz nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
Wielki Wtorek
Lesko. We wtorek spowiedź parafialna. Spowiedź rozpocznie się o godz. 9 00 do 12 00 i po południu od 14 00 do 18 00 z przerwą od 16 00 do 16 30. Starajmy się skorzystać z tej możliwości pojednania się z Bogiem by godnie przeżyć czas Wielkanocy.
Spowiedź w Weremieniu we wtorek od 16 00 do 17 00 a w Postołowie od 17 00 do 18 00
Wielki Czwartek
Rozpoczyna się Triduum Paschalne – najważniejsze trzy dni w roku liturgicznym.
W katedrach przed południem odprawiana jest Msza, podczas której biskup konsekruje oleje święte i duchowieństwo odnawia swoje przyrzeczenia kapłańskie.
Wieczorem celebruje się Mszę Wieczerzy Pańskiej, upamiętniającą Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Po mszy Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy – miejsca adoracji.
Wielki Piątek
Dzień upamiętniający mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się Mszy Świętej.
Liturgia Męki Pańskiej składa się z czytania Pasji, adoracji Krzyża i Komunii Świętej. Wieczorem Najświętszy Sakrament przenoszony jest do Grobu Pańskiego. Obowiązuje post ścisły.
Wielka Sobota
Dzień ciszy i czuwania przy Grobie Pańskim. Wierni trwają na modlitwie, rozważając śmierć Jezusa i oczekując na Jego zmartwychwstanie. Tradycyjnie tego dnia święci się pokarmy wielkanocne.
Po zmroku rozpoczyna się Wigilia Paschalna – najbardziej uroczysta liturgia w całym roku, składająca się z liturgii światła, słowa, chrzcielnej i eucharystycznej.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Najważniejsze święto chrześcijańskie – dzień triumfu Chrystusa nad śmiercią. W wielu parafiach dzień ten rozpoczyna się procesją rezurekcyjną. W liturgii dominuje radość i wdzięczność za dar zbawienia.