Walentynki coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego

Walentynki. Zakochanym np. święto to kojarzy się z wysyłaniem listów zawierających wyznania miłosne. Jest to także dobra okazja do obdarowania  bliskiej nam osoby drobnym prezentem, wyznania uczuć,  obdarowania upominkiem i przytulenia.

Data śmierci męczennika ( Św. Walenty )  wskazuje na 14 lutego 269r.  Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie  liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia  w Terni. W roku 1997 list do par narzeczonych przesłał również Jan Paweł II,  a jego przesłanie wyryto na marmurowej tablicy  przy grobie świętego Walentego.

Walentynki

 

W średniowieczu święto to rozpowszechniło się  w całej zachodniej Europie, szybko zyskując dużą popularność.

Kilka miast w Polsce przyznaje się do posiadania relikwii  św. Walentego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. Brytyjczycy uważają Walentynki poniekąd za swoje własne święto.

W Stanach Zjednoczonych (i w innych krajach też, w tym w Polsce)  walentynki są drugim, zaraz po Bożym Narodzeniu najbardziej  dochodowym świętem. Święto to stało się symbolem amerykańskiego
stylu życia.

W takich krajach jak Pakistan czy Indie zwyczaje walentynkowe,  również wysyłanie kartek, są potępiane jako niezgodne z duchem islamu. Z powodu pogańskiego pochodzenia obchodzenie Walentynek odrzucają  Świadkowie Jehowy.

Mimo niechęci do całego walentynkowego szału i marketingu,  warto ten dzień spędzić razem z ukochaną osobą. Miłość powinniśmy  pielęgnować przez cały rok, bez czekania na pretekst do  wypowiedzenia słowa „kocham”.

Lesko.info