Usunięcie pomnika Żołnierzy Radzieckich. Planty w Lesku, w sobotę, 10 kwietnia 2021 r.
Usunięcie pomnika w Lesku. Na placu Kościuszki w Lesku wyburzono pomnik Żołnierzy Radzieckich – symbol wdzięczności Armii Czerwonej. Stał on w tym miejscu od drugiej połowy 1945 roku.
W czasie I wojny światowej miasto doznało dużych zniszczeń, w czasie II wojny światowej stacjonowały tu wojska niemieckie z przejściowym gettem dla ludności żydowskiej. II wojna światowa to już historia – dla jednych trudna, a dla niektórych obojętna lub zapomniana.
Na pomniku wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej był napis w języku rosyjskim „Chwała bohaterom” oraz symbol sierpa i młota.
17 września 1939 roku około godziny 3:00 w nocy wschodnią granicę II Rzeczypospolitej na całej jej długości przekroczyły oddziały Armii Czerwonej liczące ponad 600 tys. żołnierzy, wspieranych przez 4,7 tys. czołgów oraz 3,3 tys. samolotów.
Jesienią 1939 roku na terenie Leska, dokładnie w okolicach mostu w kierunku Huzel k. Leska, Niemcy i Rosjanie spotkali się w imię paktu Ribbentrop-Mołotow.
Zdjęcie: : Muzeum Historyczne w Sanoku. (fot. z publikacji: M. Krzanicki, „Oczami wroga. Wrzesień ‘39 w fotografii niemieckiej i sowieckiej”, IPN Rzeszów, 2008)
Żołnierze Armii Czerwonej przebywali w Lesku do czerwca 1941 roku, gdy następnie miasto przejęli Niemcy. Lesko znów znalazło się w procesie walk, „okupione” i „wyzwolone” przez Armię Radziecką.
W jego obronie zginęło wielu młodych ludzi, sprzeciwiając się oddziałom UPA w trakcie trwającej akcji wysiedleńczej „Wisła” w Bieszczadach.