29 marca 2024
Triduum Paschalne
Triduum Paschalne to ważny okres w liturgii katolickiej, obejmujący trzy dni poprzedzające Święto Wielkanocy. Triduum Paschalne rozpoczyna się wieczorem w Wielki Czwartek i kończy wieczorem w Wielką Sobotę. Oto skrócony opis każdego dnia Triduum Paschalnego:
- Wielki Czwartek: To dzień, w którym Kościół katolicki obchodzi pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Jezusa Chrystusa z apostołami. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej kapłan dokonuje aktu ustanowienia Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa. Po Mszy Świętej następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza bocznego, symbolizując Jezusa w ogrodzie Getsemani.
- Wielki Piątek: Jest to dzień, w którym Kościół wspomina mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Wielki Piątek to dzień postu i wstrzemięźliwości od mięsa. W wielu miejscach odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz Liturgia Męki Pańskiej, podczas której czytany jest opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana, a następnie odprawiana jest Komunia Święta z Hostii konsekrowanej podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej.
- Wielka Sobota: Jest to dzień ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Wieczorem odbywa się uroczysta Wigilia Paschalna, podczas której ogłaszane jest Zmartwychwstanie Jezusa. Liturgia Wigilii Paschalnej obejmuje czytanie ze Starego Testamentu, liturgię chrzcielną oraz Eucharystię.
Triduum Paschalne kończy się w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną, która jest najważniejszym świętem w kalendarzu liturgicznym chrześcijaństwa, obchodzącym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.