Mikołaj i tradycja świętego Mikołaja

Mikołaj i tradycja świętego Mikołaja. Czy dzieci śledzą w telefonie prezenty, czy oczekują na świętego Mikołaja? – „jakbyś go widział, to zadzwoń (…)” W Kościele katolickim rozpoczął się adwent. O tym, od kiedy do kiedy trwa, można dowiedzieć się np. na mszach roratnich.

Święty Mikołaj. Jego reputacja rozwinęła się wśród wiernych już na początku wczesnego chrześcijaństwa, a legendarny zwyczaj potajemnego dawania prezentów doprowadził do obecnego postrzegania tradycji związanej z tą postacią.

Mikołaj i tradycja świętego Mikołaja

W Kościele katolickim rozpoczął się adwent. O tym, od kiedy do kiedy trwa, można dowiedzieć się np. na mszach roratnich. Bardzo niewiele wiadomo o historycznym świętym o imieniu Mikołaj.

Najwcześniejsze relacje z jego życia zostały napisane setki lat po jego śmierci i zawierają wiele legendarnych opracowań.

Święty Mikołaj był wczesnochrześcijańskim biskupem starożytnego greckiego miasta Myra w Azji Mniejszej (współczesny Demre, Turcja) w czasach Cesarstwa Rzymskiego.

Jest czczony przez chrześcijan jako patron żeglarzy, kupców, łuczników, skruszonych złodziei, dzieci, piwowarów, lombardów i studentów w różnych miastach i miasteczkach.

Mikołaj i tradycja świętego Mikołaja

Od IX wieku 6 grudnia obchodzono w Konstantynopolu święto Mikołaja, które traktowano jako odpowiednie przygotowanie do Bożego Narodzenia.

W związku z przenikaniem do europejskiej tradycji elementów kultury anglosaskiej (w szczególności amerykańskiej) także w Europie święty Mikołaj utożsamiany jest coraz częściej z Bożym Narodzeniem i świątecznymi prezentami. Według różnych wersji obecnie zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.

Mikołaj i tradycja świętego Mikołaja

Kochane dzieci, pamiętajcie o mikołajkach i oczekujcie z cierpliwością świętego Mikołaja – dziękując Dziadkowi Mrozowi.

Mikołaj i tradycja świętego Mikołaja

Lesko.info