Jak powstaje papier – dzieci poznały tajniki jego produkcji

Jak powstaje papier – dzieci poznały tajniki jego produkcjiSkrócony przepis na stworzenie papieru czerpanego poznały dzieci z klas I-III ze szkół podstawowych z Leska, Olszanicy oraz Uherzec Mineralnych, które uczestniczyły w warsztatach papierniczych w dniu wczorajszym w Bibliotece Publicznej. Za sprawą Firmy Kalander z Gliwic mogły się one przenieść do epoki średniowiecza, gdzie papier czerpany stawał się coraz bardziej popularnym materiałem pisarskim.

Uczniowie, którzy brali udział w warsztatach mogli cofnąć się do zamierzchłych czasów i sami wyprodukować taki papier. Powstawał on w wielkiej kadzi z wodą i przerobionym drewnem. Czerpiąc z tej kadzi, używając sita, a następnie prasy wyciskającej wodę otrzymywano arkusze papieru.

Na innym stanowisku dzieci próbowały pisać gęsim piórem, jednak nie było to proste. Poznały też zastosowanie pieczęci lakowych i barwienie techniką japońską.

Źródło, foto: UMiG Lesko

Szanowni Państwo,
w związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie informujemy, że Administratorem danych osobowych jest firma IAMB4B z siedzibą w Lesku (38-600) na ul. Rynek 14A/4. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Państwa danych osobowych znajdują się w „Polityce przetwarzania danych osobowych” dostępnej w zakładce „Prywatność”.