Konstytucja 3 maja
3 maja to ważna data w historii Polski, ponieważ obchodzony jest w Polsce jako Dzień Konstytucji, upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) nowoczesną konstytucją państwową.
Konstytucja 3 Maja była aktem prawodawczym uchwalonym przez Sejm Czteroletni, będący wynikiem reform politycznych i społecznych tamtego okresu. Konstytucja była związana z ideami Oświecenia, wprowadzała zasady ustrojowe, takie jak trójpodział władzy, równość obywateli przed prawem, wolność sumienia i wyznania, a także gwarantowała prawa obywatelskie, takie jak prawo własności, wolność słowa i druku, a także niezależność sądów.
Konstytucja 3 Maja była ważnym krokiem na drodze do budowy nowoczesnego państwa opartego na zasadach demokracji i praworządności.
Obchody Dnia Konstytucji 3 Maja w Polsce mają na celu upamiętnienie tego ważnego momentu w historii Polski, promowanie wartości demokracji, wolności, równości i praworządności oraz pielęgnowanie polskiej tradycji i kultury.
Obchody obejmują zazwyczaj uroczyste ceremonie, msze święte, uroczystości państwowe itp. W dniu 3 maja – na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji – obchodzimy również uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
3 maja jest również dniem wolnym od pracy w Polsce, co daje obywatelom możliwość uczestniczenia w obchodach i celebracji tego ważnego święta narodowego.