Najlepszy Młody Drwal Karpat

Najlepszy Młody Drwal KarpatW dniu 28.07.2018 r. w Lesku wyłoniono najlepszego młodego drwala Karpat!

W tym roku odbyła się druga edycja Międzynarodowych Zawodów Drwali uczniów Szkół Leśnych z terenu Karpat.
W sumie wystartowało 11 zawodników z 5 krajów: Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii oraz Austrii. Zawodnicy rywalizowali w 5 konkurencjach opierając się na międzynarodowym regulaminie IALC (International Association Logging Championchips). Rywalizacja była bardzo zacięta, a uzyskane wyniki świadczą o tym, że poziom umiejętności przyszłych leśników jest wysoki!

Zwycięzcami poszczególnych konkurencji zostali:

Ścinka dłużyc – PAWEŁ SUDOŁ (Polska).
Zmiana łańcucha – MICHAEL GRITSCH (Austria).
Przerzynka kombionowana – LUKAS HARTBAUER (Austria).
Przerzynka na dokładność – SZEP SZABOLCS (Węgry).
Okrzesywanie – MICHAEL GRITSCH (Austria).

Formuła zawodów podkreśla jej widowiskowy charakter, nakazując podliczenie punktów po 4 pierwszych konkurencjach, a następnie start w parach w odwrotnej kolejności do zajmowanych miejsc. Bezpośredni pojedynek sąsiadów z tabeli, w którym oprócz szybkości liczy się dokładność zawiesza zawodnikom wysoko poprzeczkę! Po całym dniu gorących zmagań na dwóch najwyższych stopniach podium stanęli dwaj Austryjacy, a trzecie miejsce zajął Węgier.

Najlepszym Młodym Drwalem Karpat został LUKAS HARTBAUER (Austria), drugie miejsce zajął MICHAEL GRITSCH (Austria), a trzeci był SZEP SZABOLCS (Węgry). Tuż za podium, na czwartym miejscu uplasował się Paweł Sudoł, reprezentant gospodarzy, Technikum Leśnego w Lesku.

Na uwagę zasługuje również start uczennicy z Technikum Leśnego w Lesku, Alicji Krawiec, która debiutując w tych zawodach zajęła dobre siódme miejsce, w pokonanym polu zostawiając kilku kolegów.

Podczas zawodów można było zobaczyć próbkę umiejętności reprezentanta Polski na Mistrzostwa Świata w Norwegii, V-ce Mistrza Polski Drwali, Pana Tomasza Bilskiego, który na głównym placu Agrobieszczadów 2018 zmierzył się ze zwycięzcą zawodów Lukasem Hartbauerem w najbardziej widowiskowej konkurencjizawodów, okrzesywanie. Młody Mistrz dostał impuls do treningu, który na pewno zaprocentuje w przyszłorocznych zawodach.

Międzynarodowe Zawody „Młodzi Drwale Karpat” jest częścią Targów Rzemiosła, Przedsiębiorczości i Leśnictwa Agrobieszczady, która miała już swoją XXIII odsłonę, kolejny raz promując Podkarpacie.

Tekst: Wojciech Łukacz. Zdjęcia: Marcel Szpieg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *